Press "Enter" to skip to content

Medardova kvapka – bude kvapkať aj tento rok?

S dnešným dňom je neodmysliteľne spojená známa pranostika „Medardova kvapka 40 dní kvapká.“ Medardova kvapka je typická teplotná singularita vyskytujúca sa počas júna.

Pojem teplotná singularita označuje pravidelnú odchýlku v počasí počas roka. Takouto singularitou je napríklad aj Babie leto alebo Vianočný odmäk.

Medardova kvapka je celkovo u nás veľmi častou teplotnou singularitou, s výskytom viac ako 60%. Pravdou však je, že v minulosti ešte nikdy po Medardovi nepršalo súvisle 40 dní a názov je skôr len symbolický.

Pre toto obdobie je typický cyklonárny charakter počasia (dlhodobý vplyv tlakovej níže) s častými zrážkami a chladnejším počasím.

Pre Medardovu kvapku sa zvykne často používať aj označenie „európsky monzún.“ Je to preto, že takto na začiatku leta sa pevnina prehrieva oveľa rýchlejšie ako more a tým pádom sa nad ňou vytvára tlaková níž (cyklóna). Tá potom prináša daždivé počasie na európsky kontinent.

Toto označenie však nie je úplne správne, pretože v našom prípade chýba zimná zložka monzúnu (opačný prejav). Európa je pomerne malý svetadiel a v podstate ide len o „polostrov“ ázijského kontinentu, preto sa u nás typické monzúny nevyskytujú.

Opis vzniku monzúnu, u nás chýba práve jeho zimná zložka
Zdroj: NOAA SciJinks

Ako je to s Medardovou kvapkou tento rok?

Vplyvom klimatickej zmeny sa v posledných rokoch často stáva, že takéto dlhotrvajúce obdobie zrážok sa vyskytne už v máji. Stalo sa tak v tomto roku a rovnako aj v tom predošlom. Takéto obdobie pravidelných zrážok u nás tento rok trvá už od polovice mája, s krátkymi prestávkami. Typickým je najmä výskyt búrok v teplom a vlhkom vzduchu na prednej strane tlakových níží.

Posledné dni došlo k menšej prestávke, oteplilo sa a búrky sa vyskytovali skôr lokálne, no mali aj supercelárny charakter. Teplota bola pomerne vysoko a dnes dosiahla až 30°C.

To sa však zmení a spomínaný zvlnený studený front postúpi k našej oblasti a už dnes v noci prinesie silné búrky na západ Slovenska. Búrky budú mať ešte lepšie podmienky ako tie zo štvrtkovej noci, kedy sa pôvodne očakávali silné búrky, no nakoniec sa našťastie zaobišli bez extrémov.

Studený front sa bude počas nasledujúcich dní nad nami vlniť a postupne sa na ňom budú prehlbovať tlakové níže, takže nás čaká ďalší upršaný týždeň. Medardova pranostika tak bude platná aj tento rok.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *