Press "Enter" to skip to content

Silné búrky na juhozápade – bola vydaná výstraha najvyššieho stupňa, pri Viedni búrka poškodila lietadlo

Počas nedeľného večera dorazili na juhozápad Slovenska z Rakúska mimoriadne silné búrky. Búrky mali výraznú bleskovú aktivitu a pravdepodobne priniesli najviac bleskov v tomto roku.

Pred búrkami platila podobne ako počas predošlých nocí výstraha 2. stupňa pre juhozápad, no búrky nabrali na sile a prvýkrát v tomto roku udelilo SHMÚ výstrahu tretieho, teda najvyššieho stupňa. Takáto výstraha nie je bežná a je udeľovaná len vo výnimočných prípadoch.

Výstraha bola vydaná pre okresy Nové Zámky a Levice a zostáva v platnosti na najbližšie hodiny. Búrky mali obrovskú intenzitu, boli supercelárneho charakteru a prinášali obrovské množstvo bleskových výbojov a aj krúpy o veľkosti troch centimetrov.

Výstraha 3. stupňa pred búrkami, vydaná v nedeľu večer
Zdroj: SHMÚ

Pred búrkami varovala aj služba Estofex, ktorá vopred udelila aj výstrahu 3. stupňa pre oblasť pohraničia Rakúska a Maďarska. V Rakúsku búrky prinášali až 5 centimetrové krúpy a v Maďarsku sa dokonca vyskytlo tornádo, ktoré zosadlo pri meste Szombathely.

Búrky ovplyvnili aj letovú prevádzku, pričom lietadlo smerujúce z malorskej Palmy do susednej Viedne muselo núdzovo pristáť, pretože sa dostalo do silnej búrky s krupobitím. Búrka výrazne poškodila prednú časť lietadla, no našťastie sa nik nezranil.

Búrky neobišli ani Bratislavu, kde priniesli vysoký úhrn zrážok a početné bleskové výboje. V okolí hlavného mesta sa blýskalo prakticky celý večer až do neskorých nočných hodín.

Búrky postupne smerovali cez Podunajskú nížinu a práve v okolí Nových Zámkov a Levíc ešte viac zosilneli na výraznú supercelu s krupobitím, ktoré ničilo úrodu. Na čele búrok sa objavil aj mohutný shelf cloud.

Shelf cloud v okolí Dunajskej Stredy
Zdroj: Sasha Samek / Facebook

Búrky súvisia so zvlneným studeným frontom, ktorý postupuje cez naše územie. Pred ním k nám ešte počas dňa prúdil teplý vzduch, ktorý umožnil vývoj takýchto extrémnych búrok.

Od pondelku sa front bude nad nami vlniť a prinesie daždivejšie počasie s miernym ochladením. S lokálnymi búrkami treba počítať aj naďalej.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *