Press "Enter" to skip to content

Storočná povodeň v Bavorsku, vylial sa aj Dunaj

Aktualizované 8. júna 2024

Do oblasti Nemecka priniesla aktuálna tlaková níž výdatné zrážky, pri ktorých najmä v oblasti Bavorska zaznamenali extrémne zrážkové úhrny. Počas troch dní tu spadlo vyše 150 mm zrážok, čo je viac ako bežný mesačný úhrn.

Keďže povodia riek už boli nasýtené z predošlých májových dažďov, voda nemala kam vsiaknuť a začala spôsobovať prudký vzostup vodných hladín. Najviac rozvodnené je povodie Dunaja v Bavorsku, kde sa dokonca hovorí o storočnej povodni.

Aktuálna povodňová situácia na nemeckých vodných tokoch
Zdroj: Länderübergreifendes Hochwasser Portal

V meste Passau momentálne Dunaj dosahuje výšku skoro 8 metrov, čo spôsobuje vytápanie ulíc a námestí. Pohraničné mesto Passau je dôležité aj pre sledovanie stavu hladiny Dunaja v Rakúsku a u nás, pretože sa tu stretávajú tri rieky – Dunaj, Inn a Ilz.

Dunaj začal stúpať už aj na Slovensku a dnes večer môže v Bratislave dosiahnuť 1. stupeň povodňovej aktivity. To však ešte neznamená jeho vybreženie z koryta. Dobrou správou je, že povodie Moravy nezasiahli až také výdatné zrážky a tým pádom by Dunaj na Slovensku nemal spôsobiť vážne komplikácie.

Merané hodnoty vodného stavu na Dunaji a modelová predpoveď ďalšieho vývoja
Zdroj: SHMÚ

Pozrite si niektoré zábery z Nemecka:

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *