Press "Enter" to skip to content

Začína sa tohtoročná hurikánová sezóna

Prvý júnový deň sa okrem začiatku meteorologického leta považuje aj za začiatok sezóny hurikánov v Atlantickom oceáne. Aká bude tá tohtoročná?

Dávnejšie sme vás informovali o mimoriadne teplom Atlantiku, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvní tohtoročnú hurikánovú sezónu. Vplyvom klimatickej zmeny a fenoménu El Niño dosahujú teploty vody v Atlantiku rekordné hodnoty.

Takáto vysoká teplota znamená lepšie podmienky pre nasýtenie oblačnosti a tým pádom aj silnejšie hurikány. Tohtoročná sezóna bude špecifická aj tým, že odchádzajúci El Niño bude nahradený La Niña, ktorá ponúka lepší strih vetra pre vznik hurikánov.

Očakáva sa, že práve kombinácia teplého Atlantiku a začínajúceho fenoménu La Niña bude znamenať oveľa výraznejšiu hurikánovú sezónu ako v predošlých rokoch.

Atlantický oceán bol teplý aj v máji 2005 a vtedajšia hurikánová sezóna priniesla extrémny hurikán Katrina. Májová teplota v Atlantickom oceáne bola tento rok ešte výrazne vyššia a z tohto dôvodu sú na mieste obavy pred ničivou silou tohtoročných hurikánov.

Tak ako každý rok, aj tento rok budú mať hurikány svoje meno:

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *