Aktualizované 2. augusta 2024
Ako sme avizovali už v nedeľu, Slnko má za sebou niekoľko erupcií, ktoré vyvrhli koronálnu hmotu CME (Coronal Mass Ejection). Tieto CME sa navyše spojili do tzv. kanibalskej CME, teda keď jedna dostihne tú druhú.
Už počas dnešného dňa mala táto hmota doraziť na Zem a vyvolať silnú geomagnetickú búrku triedy G3.
Našťastie táto hmota prichádza o niečo pomalšie ako sa očakávalo a doraziť by mala až počas neskorých večerných hodín. Pôvodné predpovede totiž naznačovali jej príchod už počas dňa, čím by sa znemožnilo pozorovanie v našej oblasti.
Dobrou správou pre pozorovanie je aj to, že nás v noci čaká úplne jasná obloha a príjemné budú aj teploty. Aj v prípade neúspešného pozorovania by sme si tak mohli užiť aspoň začínajúci meteorický roj Perzeidy.
Pozorovanie v teréne
Pozorovanie polárnej žiary je vždy hra so šťastím a preto je vhodné aj sledovať parametre, ktoré naznačujú, že sa niečo deje. Najlepšou voľbou je napríklad aplikácia Aurora Alerts, kde možno na základe vašej polohy určiť pravdepodobnosť pozorovania polárnej žiary.
Sledované parametre sú:
– rýchlosť slnečného vetra, ktorá by mala byť aspoň nad 600 km/s,
– parameter Bz, ktorý ukazuje smer medziplanetárneho magnetického poľa – mal by byť záporný,
– density, teda hustota plazmy, najlepšia je hodnota 10 a viac,
– parameter Bt, ktorý označuje intenzitu magnetického poľa a tiež by mal byť na hodnote 10.
Splnenie týchto parametrov naznačuje možnosť pozorovania polárnej žiary aj z vašej lokality.
Naďalej platí, že treba sledovať severný horizont a čo najviac sa vyhnúť svetelnému smogu.
Šanca je aj v najbližších dňoch
Slnko má za sebou niekoľko erupcií a jednotlivé CME by mali postupne za sebou prichádzať na Zem. Minimálne do štvrtku tak platí možnosť pozorovania polárnej žiary aj z našej oblasti.
Komentujte ako prvý