Press "Enter" to skip to content

Nočnú oblohu rozžiaril modrý supermesiac

Počas dnešnej noci dochádza k dvom astronomickým udalostiam súčasne. Dnes večer o 20:26 stredoeurópskeho času nastal augustový spln Mesiaca.

Mesiac sa v tomto období nachádza v rámci svojej obežnej dráhy v perigeu (najbližšie k Zemi) a môžeme ho vidieť ako väčší a jasnejší. Tento jav sa nazýva ako supermesiac alebo superspln.

Samozrejme, že naša prirodzená družica prechádza perigeom aj počas novu, no ako supermesiac sa udáva práve spln, pretože počas splnu je všeobecne Mesiac najjasnejší.

Súčasne dochádza aj k tzv. modrému mesiacu. S týmto výrazom sme sa v posledných rokoch stretli, ak sa jednalo o Mesiac, vyskytujúci sa dvakrát počas jedného kalendárneho mesiaca (napríklad v roku 2020 pripadol spln na 1. október a potom aj na 31. október na Halloween).

Astronómia však pozná aj termín „sezónny modrý mesiac.“ Ten nastáva vtedy, keď sa počas jedného ročného obdobia vyskytne štyrikrát spln, čo je aj tento prípad. Práve tretí z nich sa potom označuje ako modrý.

Mesiac však v skutočnosti nejaví žiadny náznak modrej farby a názov je čisto symbolický. Modrý vzhľad môžu výnimočne spôsobiť napríklad ľadové kryštáliky, ale to s dnešnou udalosťou nesúvisí. Takmer všetky fotografie zobrazujúce modrý mesiac sú preto umelo upravené.

Z modrého mesiaca pochádza aj známa fráza „Once in a Blue Moon,“ čo v preklade znamená „raz za modrý mesiac“. Táto fráza označuje udalosť, ktorá sa stáva veľmi zriedkavo. Ekvivalentom v našom prostredí je napríklad výraz „raz za uhorský rok“.

Dnešné počasie bude pozorovateľom a fotografom priať. Po prechode studeného frontu sa na väčšine územia vyjasnilo a navyše už nie je tak teplo a dusno ako počas predošlých nocí.

Na sociálnych sieťach postupne pribúdajú fotografie supersplnu:

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *