Press "Enter" to skip to content

Atlantik je až nezvyčajne pokojný – kam zmizli všetky hurikány?

Na začiatku leta viacerí meteorológovia vyjadrili obavy nad tohtoročnou hurikánovou sezónou, ktorá mala byť extrémna a mala priniesť nadpriemerný počet hurikánov. Jej vrchol nastáva práve na prelome augusta a septembra, no tento rok zrovna nezvyčajne utíchla – prečo?

Hlavnými dôvodmi, ktoré jej dávali extrémne predpoklady bola rekordne vysoká teplota v Atlantickom oceáne a prechod na fázu La Niña. Podrobne sme ich opísali aj v tomto článku.

Tieto faktory sa podpísali aj na jej extrémnom začiatku – hurikán Beryl udrel už na začiatku júla a stal sa tak suverénne najskorším hurikánom najvyššej 5. kategórie.

Mimo hurikánu Beryl sa vyskytli ešte tropické búrky Alberto a Chris a hurikány Debby a Ernesto. Ernesto sa vyskytol ešte v polovici augusta a odvtedy nastalo nezvyčajné ticho. V tomto období by pritom mala sezóna vrcholiť.

Doterajší vývoj hurikánovej sezóny
Zdroj: Wikipedia

Čo sa teda stalo?

Tento pokles aktivity je najdlhší od roku 1968, a to aj napriek tomu, že oceánske teploty sú aj naďalej extrémne vysoké a za bežných okolností by mali byť priaznivé pre vývoj búrok. Dôvody preto treba hľadať inde.

Vedci sa domnievajú, že ide o súhru viacerých faktorov. Tým prvým by mal byť práve posun intertropickej zóny konvergencie výrazne na sever. Práve to v týchto dňoch prináša nezvyčajné zrážkové úhrny na Saharu.

Modely dokonca naznačujú tvorbu tropických cyklón priamo nad Saharou, a nie nad Atlantikom.

Odklonom zóny na sever sa vlny putujúce z Afriky do Ameriky dostávajú o niečo severnejšie, kde už oceán nemá tak dobré podmienky na vývoj hurikánov ako za bežných okolností. V tejto oblasti navyše dochádza k prenikaniu suchšieho vzduchu a chladnejšej vody.

Ďalším podstatným dôvodom je teplota vrstiev atmosféry. Výrazne prehriaty totiž nie je len oceán, ale aj vzduch nad ním. To zabraňuje nestabilite atmosféry a následnému vývoju búrok.

Okrem týchto dvoch kľúčových faktorov sa hovorí aj o výraznom vetre vo vyšších vrstvách atmosféry. Tento vietor blokuje prízemné pasátové prúdenie. Pre vývoj tropických búrok je paradoxne kľúčový práve nízky strih vetra, aby nenarušil ich cirkuláciu.

Ďalšími dôvodmi môže byť zvýšená koncentrácia saharského prachu, a taktiež aj potlačená fáza MJO, ktorá prináša zostupné pohyby vzduchu.

Druhá polovica sezóny

Sezóna hurikánov v Atlantickom oceáne sa končí až 30. novembra. Očakáva sa, že druhá časť sezóny by mohla opäť priniesť viac hurikánov, pretože s príchodom jesene by sa mal ochladiť vzduch v atmosfére. Zároveň by mali v Atlantiku a Karibiku zotrvať nezvyčajne teplé vody.

Medzitým však na opačnej strane sveta vznikla iná, veľmi silná tropická cyklóna. Tajfún Yagi v Pacifiku dosiahol silu supertajfúnu a vyčíňa v oblasti Číny a Vietnamu. V tejto oblasti ide o raritu.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *