Press "Enter" to skip to content

Cyklóna Boris – ako vznikla a prečo priniesla tak extrémne zrážky?

Oblasť strednej Európy v uplynulom týždni potrápilo nepriaznivé počasie a extrémne zrážky, ktoré následne spôsobili rozsiahle povodne. Za situáciou stála výrazná tlaková níž, ktorá dostala meno Boris.

Tento názov dostala ešte 11. septembra od talianskej meteorologickej služby Servizio Meteorologico. V ten istý deň dostala táto tlaková níž od berlínskej univerzity aj meno Anett, no toto meno sa tak nepoužívalo.

Vznik tlakovej níže

Situácii predchádzala zmena v postavení tlakových útvarov na konci prvej septembrovej dekády. Po zvlnenom studenom fronte, ktorý ukončil sériu horúčav v našej oblasti sa v Európe otvorila cesta pre ďalšie oblasti nízkeho tlaku. Medzi dvomi blokujúcimi tlakovými výšami (nad východným Atlantikom a nad oblasťou Ruska) sa nad oblasťou Škandinávie vytvorila hlboká tlaková níž, ktorá po zadnej strane vtiahla arktický vzduch z polárnych oblastí, na ktorom sa vytvoril výrazný studený front.

Vpád arktického vzduchu po zadnej strane tlakovej níže 11.9.
Zdroj: Ventusky

Pri tejto situácii poklesne tlak aj v oblasti Stredomoria a na zvlnenom studenom fronte sa obvykle v oblasti Talianska prehĺbi nová samostatná tlaková níž. Táto nová tlaková níž je práve spomínaná cyklóna Boris.

Níže z oblasti Talianska a Jadranu obvykle putujú ďalej severovýchodným smerom, priamo nad našu oblasť. Ide o typ poveternostnej situácie „C“, teda tlaková níž (cyklóna) nad strednou Európou.

Znázornenie poveternostnej situácie „C“
Zdroj: SHMÚ

Táto situácia sa vyskytuje celoročne, no jej maximum nastáva v letnom období. Vplyvom klimatickej zmeny sa však jej maximum posúva skôr do prechodných ročných období.

Začiatok situácie je typický tým, že k nám spočiatku prúdi z južných smerov (JZ, J, JV) teplý vlhký vzduch, ktorý je nasýtený priamo z Jadranského mora. To aj za bežných podmienok prináša výraznejšie zrážky. Následne sa tlaková níž presúva ďalej, v tomto prípade to bolo priamo nad územie Slovenska.

Prečo bola tak extrémna?

1. VPÁD ARKTICKÉHO VZDUCHU

Na začiatku situácie došlo k odklonu jet streamu (dýzového prúdenia) až do oblasti Stredomoria. Do Európy tak mohol začať prenikať arktický vzduch z polárnych oblastí a naopak, v oblasti Ruska došlo k prúdeniu tropického vzduchu od juhu. Táto situácia otvorila dvere extrémnemu počasiu.

Podobná situácia nastala aj v strede apríla, kedy sa v Európe prudko ochladilo.

Odchýlky od dlhodobého teplotného priemeru v roku 2024
Zdroj: SHMÚ

Ochladenie bolo mimoriadne výrazné, v Bratislave sme nedosahovali počas dňa teplotu 10°C a v Rakúsku padali denné rekordy. V Alpách dokonca napadli desiatky centimetrov snehu, ktoré ale našťastie spomalili povodeň na Dunaji.

Vpád arktického vzduchu
Zdroj: Twitter / Scott Duncan

Tento pokles studeného vzduchu bol súčasťou cyklonického prelomenia, ktoré oddelilo tlakovú níž od hlavného prúdového toku jet streamu. To znamená, že cyklóna môže zotrvávať na rovnakom mieste niekoľko dní, bez toho, aby ju prúdenie prenieslo preč.

2. BLOKUJÚCE ANTICYKLÓNY

Za obvyklých podmienok sa tlakové níže z oblasti Jadranu presúvajú ďalej na severovýchod, cez Maďarsko, až nad Ukrajinu. Ide o typickú situáciu pre zvlnené studené fronty, ktoré aj za bežných okolností prinášajú niekoľkodňové zhoršenie počasia so zrážkami.

Momentálne však došlo k silnému bloku jednak anticyklónou nad západnou Európou a súčasne anticyklónou nad Ruskom. Medzi nimi sa nad Škandináviou vytvoril hrebeň vysokého tlaku. Cyklóna Boris tak neputovala ďalej na sever, ale zostala „uväznená“ v našej oblasti.

Tlaková níž v oblasti Slovenska počas soboty
Zdroj: Ventusky

V ďalších dňoch sa vytvorila mohutná tlaková výš nad Škandináviou a cyklóna Boris sa otočila naspäť do oblasti Stredomoria a momentálne prináša extrémne zrážky v oblasti Talianska. Zaplavená je úplne rovnaká oblasť v regióne Emilia-Romagna, ktorú postihli aj povodne v máji 2023.

3. REKORDNE TEPLÉ MORIA

Výrazným faktorom bolo rekordne teplé Stredozemné more, ktoré podmienilo výraznejšie nasýtenie atmosféry. Modely navyše ukazujú, že situácii pomohlo aj teplé Čierne more, pričom obe vytvorili doslova atmosférickú rieku.

Táto vysoká vlhkosť zabezpečovala vysoké zrážkové úhrny, ale aj intenzívnu frontogenézu, vďaka čomu zrážky trvali dlhšie a mali vysokú výdatnosť. Pri intenzívnych zrážkach sa uvoľňovalo latentné teplo, čo zvyšovalo ďalšiu dynamiku cyklóny.

Odchýlka v teplote morskej hladiny na začiatku situácie 11.9.
Zdroj: Twitter / Scott Duncan

4. ADVEKCIA NA ZADNEJ STRANE TLAKOVEJ NÍŽE

Na zadnej strane tlakovej níže došlo k prudkému miešaniu teplého a nasýteného vlhkého vzduchu, ktorý sa zrážal s úplne odlišným arktickým vzduchom a prinášal výdatné trvalé zrážky na krajnom západe a v oblasti Rakúska, Česka a Poľska.

5. OROGRAFICKÝ EFEKT

Na zadnej strane tlakovej níže fúkal výrazný severozápadný až severný vietor, ktorý spôsoboval výrazné náveterné efekty. Pred týždňom sme priniesli prehľad o tom, prečo na záhorskej strane Malých Karpát napršalo miestami až o viac 100 mm zrážok za deň.

Náveterný efekt na zdanlivo záveternej strane Karpát

Keďže v dôsledku pomerne nízkej výšky Malých Karpát kvôli prehľadnosti zobrazuje obrázok oblačnosť pomerne vysoko, situáciu si možno lepšie predstaviť na základe klasického vysvetlenia náveterného efektu:

Náveterný efekt (orografický zdvih)
Zdroj: Britannica

Tlaková výš nad západnou Európou navyše zmohutnela, čo prinieslo prinieslo vysoký tlakový gradient v oblasti krajného západu, v dôsledku čoho aj extrémne fúkalo a najmä situácia v noci na 15.9. mala charakter bóry.

Dopady a predpovede

Níž Boris mala extrémne následky pre celú oblasť strednej Európy. Denne sme prinášali články o zhoršujúcej sa hydrologickej situácii v povodí Dunaja, ale i Moravy. Povodne spôsobili v susedných krajinách až stav katastrofy a zapíšu sa do dejín ako najhoršie za desiatky rokov.

Našťastie, na situáciu včas upozorňovali všetky meteorologické služby i médiá. Už na začiatku bola vydaná výstraha 3. stupňa od SHMÚ, takže ľudia a miestne úrady sa na povodeň vopred pripravili.

O situácii sme denne informovali aj my, pričom prvú varovnú predpoveď sme priniesli už 8.9.

Pozrite si viacdňové animácie rotácie tlakovej níže Boris:

Najviac zrážok na Slovensku napršalo v tomto období v Perneku (okres Malacky) – až 386 mm, a to najmä vďaka orografickému efektu Malých Karpát. Tento úhrn zrážok predstavuje na danej stanici viac ako polročný úhrn a boli rozdelené nasledovne:

– štvrtok 12.9.2024 = 33,7 mm
– piatok 13.9.2024 = 124 mm
– sobota 14.9.2024 = 90,4 mm
– nedeľa 15.9.2024 = 112,4 mm
– pondelok 16.9.2024 = 25,6 mm

Kumulatívny úhrn zrážok počas vplyvu cyklóny Boris
Zdroj: Facebook SHMÚ

Zdroj úvodného obrázka: Twitter

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *