Press "Enter" to skip to content

Zmena je už za dverami, najbližší týždeň prinesie výrazné zrážkové úhrny a ochladenie

Po horúcom a slnečnom úvode septembra prichádza vytúžená zmena. Počasie nielen u nás, ale aj vo väčšine Európy začne ovplyvňovať hlboká brázda nízkeho tlaku vzduchu.

S ňou spojený zvlnený studený front už zajtra postúpi nad naše územie, a súčasne sa na ňom prehĺbi samostatná tlaková níž v oblasti Jadranu.

Táto situácia spravidla prináša na naše územie výraznejšie zrážky, pretože ide o kombináciu teplého a vlhkého morského vzduchu.

Zrážky by sa mali vyskytovať najprv na západnom a strednom Slovensku, kde môžu byť aj výdatné. Očakávané zrážkové úhrny tu môžu dosiahnuť 15 až 50 mm. Takéto plošné zrážky sme v našej oblasti počas leta prakticky nezaznamenali.

Grafická predpoveď počasia na 5 dní pre Bratislavu – Pocasie.sk

K večeru by sa zrážky mali presunúť aj na východ Slovenska, kde budú doznievať ešte počas utorka. Tu by však zrážky nemali byť až tak intenzívne.

S prechodom frontu bude zároveň spojené aj dlho očakávané ochladenie. V pondelok sa bude v západnej polovici teplota pohybovať okolo 20°C, na krajnom východe ešte môže byť do 28°C. Utorok bude po dlhej dobe dňom, kedy by sme na celom území nemali zaznamenať hodnotu letného dňa.

Zaujímavá situácia na konci týždňa

Po zajtrajšom prechode frontu sa situácia v ďalších dňoch upokojí, nie však nadlho. Už počas štvrtka, ale najmä v piatok by mali byť na programe ďalšie zrážky.

Z dnešného pohľadu to vyzerá tak, že sa tlaková níž prehĺbi priamo v strednej Európe, kde by mala zotrvať.

Dlhodobá predpoveď pre Bratislavu
Zdroj: yr.no

S ňou by mali byť spojené extrémne zrážkové úhrny. S touto udalosťou je však spojená istá miera neistoty, ktorá je daná nejasným postavením tlakovej níže, od ktorej bude závisieť nielen rozloženie zrážok, ale aj ochladenie.

V tomto období by totiž malo dôjsť k ešte výraznejšiemu ochladeniu. Presná poloha tlakovej níže je rozhodujúca v tom, či k nám bude pumpovať teplejší vzduch, alebo studený, pôvodom arktický vzduch.

V tejto situácii sa modely zatiaľ nezhodujú. Model ECMWF už dlhšie naznačuje dlhodobé dažde práve v našej oblasti, aj s výrazným ochladením, kedy teplota nemusí vystúpiť ani na 15°C.

Model GFS však naznačuje extrémnu situáciu v priestore západne od nás. V Alpskej oblasti naznačuje trojciferné zrážkové úhrny, ktoré by mohli viesť k záplavám. Súčasne naznačuje aj vpád mimoriadne studeného vzduchu do tejto oblasti, čo by malo priniesť desiatky centimetrov snehu do Álp.

Kumulovaný úhrn zrážok z modelu GFS
Zdroj: WXCharts

Situácia vyzerá z dnešného pohľadu veľmi zaujímavo a môže priniesť aj problémy. Kvôli momentálnej neistote v predpovedi ju budeme ešte sledovať a včas o nej informovať.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *