Za dlhotrvajúce anticyklonálne situácie je niekedy zodpovedný aj tzv. omega blok, ktorého svedkami sme boli v týchto dňoch.
Omega blok, známy tiež ako „omega blocking pattern,“ je atmosférický jav, ktorý má podstatný vplyv na počasie na veľkej rozlohe. Tento jav vzniká, keď atmosférické tlaky dosiahnu špecifické usporiadanie, ktoré zabraňuje normálnemu pohybu vzduchových hmôt.
Blok môže pretrvávať celé dni či dokonca týždne a jeho názov pochádza z tvaru, ktorý tvoria izobary (čiary s rovnakým tlakom vzduchu) v tvare gréckeho písmena omega (Ω).
Omega blok sa vytvára, keď je mohutná tlaková výš obklopená po oboch stranách tlakovými nížami. Toto usporiadanie vytvára stabilnú atmosférickú konfiguráciu, ktorá bráni typickému západnému prúdeniu, čím vytvára stabilný blok. V dôsledku tejto blokády tak počasie v oblastiach s vysokým tlakom zostáva stabilné a nemenné na dlhú dobu.
Najčastejšie sa Omega blok vyskytuje v stredných zemepisných šírkach, ako je severná Amerika a Európa, a typicky sa spája s teplým a suchým počasím v oblasti vysoko tlakových centier, zatiaľ čo okolité cyklóny prinášajú chladné a vlhké počasie.
Ovplyvnil aj aktuálne stabilné počasie
Od polovice októbra zaznamenávame stabilné anticyklonálne počasie, za ktoré je zodpovedný práve takýto blok nad východnou Európu. Tento útvar sa neustále obnovoval a prípadne nasúval viac na strednú Európu.
Zaznamenali sme tak dlhú sériu stabilného počasia bez výrazných teplotných výkyvov. Najmä na východe boli posledné 2 týždne pomerne bohaté na slnečné lúče.
Po okraji tohto tlakového útvaru sa v západnej Európe prehlbovali tlakové níže a medikán, čo malo za následok povodne v oblastiach Francúzska a Talianska. Nepriaznivé počasie bude v tejto oblasti pokračovať aj tento víkend.
Ukážkový omega blok v septembri 2023
Výrazný omega blok sme zaznamenali v úvode septembra 2023. Toto usporiadanie tak prinieslo do našej oblasti dlhotrvajúce mariánske leto a do oblasti západnej Európy po jej zadnej strane zas nevídané horúčavy.
Naopak, po okraji tohto bloku sa vytvorili stacionárne tlakové níže, ktoré naopak priniesli nepriaznivé počasie do oblasti Portugalska a Grécka. V posledných rokoch ide o čoraz častejšiu jesennú situáciu.
Tlaková níž v Grécku nadobudla podobu medikánu a dostal meno Daniel. Tento medikán sa následne presunul až na pobrežie Líbye a spôsobil tragické povodne s tisíckami mŕtvych.
Ide tak o pomerne extrémnu situáciu, keďže na jednej strane spôsobí dlhotrvajúce suché počasie v jednej lokalite, no na druhej strane dlhodobé zrážky a následné povodne v niektorých oblastiach mimo nej.
Zdroj úvodného obrázka: meteonews.fr
Komentujte ako prvý