V tomto týždni v meteorologickej obci zarezonovali dve ukážkové bombogenézy, jedna na západnom pobreží Severnej Ameriky a druhá na západnom pobreží Európy.
Bombogenéza je meteorologický jav, pri ktorom dochádza k veľmi rýchlej intenzifikácii cyklóny (bomb cyclone). Tento proces nastáva, keď tlak v strede cyklóny klesne o minimálne 24 hPa za 24 hodín, teda možno hovoriť o prudkom prehlbovaní tlakovej níže.
Najčastejšie vzniká pri strete studeného a teplého vzduchu v oblasti silného prúdenia. Tento jav vedie k vzniku extrémneho počasia, ako je prudký vietor, intenzívne zrážky, prípadne silné búrky. Typicky sa vyskytuje najmä v pobrežných oblastiach, najčastejšie počas zimy, kedy sú rozdiely v tlaku výraznejšie.
Bombogenéza v Európe
Počas víkendových dní nastala v oblasti západne od Írska bombogenéza. Tlaková níž Bert, ktorá sa prudko prehĺbila, výrazne ovplyvňuje počasie v priľahlých európskych krajinách.
Najviac zasiahnutou krajinou sú Britské ostrovy. Níž priniesla v sobotu do Škótska husté sneženie a južné Anglicko a Wales zas čelili silným dažďom a vetru. Pre viaceré oblasti platia výstrahy, pričom obyvateľov varujú pred povodňami a výpadkami elektriny. Dopravné trasy sú výrazne narušené, vlaky boli zrušené a cesty uzavreté.
Táto níž prinesie do väčšiny Európy oteplenie, ktoré počas týždňa pocíti aj Slovensko. Aktuálny sneh sa tak vo väčšine krajín bude rýchlo topiť.
Bombogenéza v Severnej Amerike
Začiatkom týždňa sa nastala ukážková bombogenéza aj pri pobreží severozápadu USA. Táto „bomb cyclone“ bola vskutku mimoriadnou a svojimi parametrami prekvapila i mnohých meteorológov.
Táto níž dosiahla vo svojom jadre tak nízky tlak vzduchu ako napríklad hurikány kategórie 3. Táto hlboká níž napáchala v utorok večer škody v štátoch Washington a Oregon.
Zdroj úvodného obrázka: Ventusky / Twitter
Komentujte ako prvý