Máme za sebou prevažne oblačný a hmlistý týždeň. Počasie bolo teplotne podpriemerné a najmä v úvode týždňa sme aj v najteplejších lokalitách neprekračovali hranicu 5°C.
Uplynulý týždeň priniesol vďaka výškovej tlakovej níži na niektoré miesta aj prvé sneženie, ktoré však nebolo plošné ani intenzívne. Lokálne sneženie ale miestami komplikovalo dopravu, najmä na horských priechodoch.
Od polovice októbra sme však na väčšine územia nezaznamenali takmer žiadne zrážky, čo opäť prehĺbilo sucho. Za situáciu sú zodpovedné obnovujúce sa tlakové výše, ktoré nám prinášali stabilné a suché počasie. To sa v budúcom týždni zmení.
Počas budúceho týždňa by nad Atlantikom mala zosilnieť tlaková výš, ktorá bude blokovať teplejšie oceánske prúdenie. Nad severnou Európu by sa mala prehĺbiť tlaková níž, ktorá bude postupovať smerom na východ. Pozdĺž tejto níže by mal do väčšiny Európy preniknúť studený arktický vzduch, na ktorom sa vytvorí studený front, a ten zasiahne Slovensko pravdepodobne v stredu 20. novembra. Túto situáciu sme avizovali už v predošlých predpovediach.
Studený front zatiaľ neprinesie výraznejšie sneženie, v nížinách by mali byť zrážky ešte dažďové. Táto situácia by však mala priniesť sneženie do menej tradičných oblastí ako Anglicko, Francúzsko, Benelux a pod.
Piatok môže byť zaujímavý
Oveľa zaujímavejšia situácia pre oblasť Slovenska by mala nastať v piatok 22. novembra. V natečenom arktickom vzduchu by sa pravdepodobne v oblasti Jadranu mala prehĺbiť ďalšia tlaková níž. Tieto níže nám prinášajú bohaté zrážkové úhrny, ktoré by však vzhľadom na nízke teploty mali byť prevažne snehové, a to aj v nížinách!
Túto situáciu predpovedajú aj všetky posledné behy modelu ECMWF. Simulácie tohto modelu sa zhodujú na tom, že v piatok zasiahne celé Slovensko sneženie, ktoré bude najintenzívnejšie v jeho južnej časti. Pre Bratislavu predpovedajú modely sneženie okolo 15 – 20 cm, čo vzhľadom na dopravnú vyťaženosť môže v meste vyvolať kalamitný stav.
Ešte viac, až okolo 25 – 30 cm tento model predpovedá pre Banskú Bystricu a Košice. Severná časť územia by mala mať o niečo nižšie úhrny.
Takáto situácia je však ťažko predpovedateľná, pretože pri miernom posune centra tlakovej níže k nám môže preniknúť teplejší vzduch zo Stredomoria, prípadne môže sneženie zasiahnuť úplne inú oblasť. Pravdepodobnosť úspešnosti predpovede ECMWF pre túto situáciu tak môže byť okolo 60%.
K snehovým zrážkam na našom území sa však začínajú prikláňať aj ostatné modely – GFS aj ICON. Všetky tri modely zároveň naznačujú výskyt teplôt okolo nuly aj v nížinách. Situáciu tak budeme sledovať a aktualizovať.
Komentujte ako prvý