Press "Enter" to skip to content

November 2024 v skratke – prvý teplotne podpriemerný mesiac v tomto roku

Aktualizované 1. decembra 2024

Tohtoročný november pravdepodobne skončí ako teplotne podpriemerný na väčšine staníc. Zaujímavosťou je, že doposiaľ všetky mesiace v tomto roku boli teplotne nadpriemerné, a to hovoríme o normále za posledné 30-ročné obdobie (1991 – 2020).

Táto situácia je neobvyklá, pretože aj napriek klimatickej zmene sa do roka vždy vyskytne niekoľko chladnejších alebo teplotne normálnych mesiacov. Na všetkých meraných staniciach však boli doposiaľ všetky mesiace teplotne nadpriemerné.

Napríklad v Bratislave bolo každý mesiac aspoň o 1,5°C teplejšie. Ak by sme mesiace porovnávali s ešte staršími obdobiami, odchýlky by boli ešte výraznejšie.

Tohtoročné odchýlky v teplote na stanici Bratislava – letisko
(aktualizované k 1.12.2024)
Zdroj: Klimatologické spravodajstvo / SHMÚ

Podobná situácia sa pravdepodobne ešte od začiatku meraní nikdy nestala. Túto nepriaznivú sériu nadpriemerných mesiacov narušil až tohtoročný november, ktorý bol najmä v nížinách teplotne podnormálny.

Na horách však vďaka teplotným inverziám skončí aj tento mesiac ako teplotne nadpriemerný a tohtoročná séria nadpriemerných mesiacov tu môže pokračovať.

Tohtoročné odchýlky v teplote na stanici Chopok
(aktualizované k 1.12.2024)
Zdroj: Klimatologické spravodajstvo / SHMÚ

Priebeh mesiaca

November sa začal prechodom zrážkovo nevýrazného studeného frontu počas Dušičiek. Po ňom nasledovala nezvyčajne dlhá séria stabilného, prevažne slnečného počasia, čo pre november nie je až tak typické. Pri jasnom počasí klesali nočné teploty pod bod mrazu aj v nížinách.

Po Martinovi (11.11.) sa už do popredia dostali hmly, čo znížilo aj denné teploty. Aj v nížinách sme v tomto čase zaznamenávali len hodnoty tesne nad nulou.

Počasie sa výrazne zmenilo až 18. novembra, kedy sa o slovo prihlásila tlaková níž Quiteria. Jednotlivé postupujúce fronty zapríčinili to, že na väčšine krajiny sa po vyše mesiaci znovu objavili zrážky. Následne postúpil do Európy výrazný studený front, za ktorým prenikol aj do južných oblastí pôvodom arktický vzduch.

Vpád arktického vzduchu 20. novembra
Zdroj: Scott Duncan / Twitter

V tejto situácii postupovala v období 21.11. – 22.11. cez Európu sekundárna tlaková níž, vďaka ktorej na väčšine Slovenska výdatne nasnežilo, a to čiastočne aj v polohách pod 200 metrov. V náveterných oblastiach napadlo až okolo 20 cm snehu.

Lokality so snehovou pokrývkou (tyrkysová) dňa 23.11.2024
Zdroj: Družicové informácie / SHMÚ

Hneď na to sa však západne od Írska začala mimoriadne rýchlo prehlbovať tlaková níž Bert, pričom išlo o bombogenézu. Táto níž na krátko priniesla prudké oteplenie a zosilnenie vetra vo väčšine Európy vrátane Slovenska. Sneh sa tak začal postupne topiť a záver novembra tak bol teplotne nadpriemerný.

Dynamické počasie pokračovalo a v závere mesiaca postúpila cez Európu aj níž Conall, ktorá priniesla ďalšiu porciu nepriaznivého počasia. Na Slovensko priniesla najprv dažďové zrážky, no už počas včerajšieho dňa prechádzali vo výške okolo 700 m n.m. do sneženia a priniesli tak na hory novú snehovú nádielku.

November sa s nami dnes rozlúčil presne tak ako aj začal, teda slnečným počasím. V tomto štýle nás privíta aj december, avšak už zajtra pribudnú aj lokality s hmlami.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *