Press "Enter" to skip to content

Zmena zimného času na letný čas 2023 – zo soboty na nedeľu v posledný marcový víkend

Aktualizované 31. marca 2023

Letný čas (označovaný aj akratkou DST – Daylight saving time) sa v Európe dodržiava vo väčšine krajín, pričom na jar sa hodiny posúvajú o jednu hodinu dopredu a na jeseň o jednu hodinu späť. Cieľom tohto postupu je lepšie využiť denné svetlo počas dlhších jarných a letných dní.

V Európskej únii sa dodržiava letný čas takto:

  • Letný čas sa začína poslednú marcovú nedeľu o 01:00 koordinovaného svetového času (UTC), keď sa hodiny posunú o jednu hodinu dopredu na 02:00.
  • Letný čas sa končí poslednú októbrovú nedeľu o 01:00 UTC, keď sa hodiny posunú o jednu hodinu späť na 00:00.

Pre rok 2023 a Slovensko to znamená, že:

  • V noci zo soboty 24. marca na nedeľu 25. marca si hodinky prestavujeme o 02:00 nášho času tak, že ich posunieme na 03:00. Po tejto zmene sa čas uvádza ako stredoeurópsky letný čas (SELČ).
  • V noci zo soboty 28. októbra na nedeľu 29. októbra si hodinky prestavujeme o 03:00 nášho času tak, že ich posunieme na 02:00. Po tejto zmene sa čas uvádza ako stredoeurópsky čas (SEČ).

To, či sa hodinky a prístroje automaticky nastavia na letný čas, závisí od samotného zariadenia a jeho nastavení.

V prípade mnohých elektronických zariadení, ako sú smartfóny, počítače a niektoré digitálne hodinky, je zmena času zvyčajne automatická. Tieto zariadenia sa pripájajú na internet alebo prijímajú časové signály z iných zdrojov, čo im umožňuje príslušnú aktualizáciu času. Táto funkcia si však môže vyžadovať zapnutie nastavenia automatickej úpravy času v zariadení, ak ešte nie je predvolene zapnutá.

V prípade nepripojených zariadení alebo starších modelov môže byť potrebné manuálne nastaviť čas pri zmene medzi štandardným a letným časom. To sa týka väčšiny analógových hodiniek, niektorých digitálnych hodiniek, nástenných hodín a iných prístrojov, ktoré nemajú možnosť automatickej synchronizácie so zdrojom presného času.

Ak chcete zabezpečiť, aby vaše zariadenia zobrazovali správny čas, skontrolujte ich nastavenia a overte, či počas prechodu na letný čas alebo späť na zimný vyžadujú manuálne alebo automatické nastavenie.

Zdroj úvodného obrázka: izzzy71 / Shutterstock.com

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *